Circulation pump SPM25-9-180S
Type: BLDC Inverter Centrifugal Electric Pump
Power supply: AC
Voltage: 230V
Frequency: 50/60Hz
Input power: 25~85W
Current: 0.04~0.75A
Rotation speed range: 1000~4500r/m
Conesiune: 180 mm, 1”
Maximum height: 9 meters
Water flow: 6.5 m3/h
Protection: IP44
4 in stock (can be backordered)
SKU: SPM25-9-180S Category: Tag: , , ,
Circulation pump SPM25-9-180S
Circulation pump SPM25-9-180S. Advantages and features
  • Operating modes:
    • Fixed speed (n-const).
    • Automatic modes:
      • Δp-v (proportional pressure).
      • Δp-c (constant pressure).
      • Signal control PWM from the heat pump controller ALTAL.
      • Water flow measurement with information display on the control panel.
      • Water flow control (with sensor).
    • Switching modes is done with a single key on the front panel of the pump.
  • Construction:
    • Universal impeller allows easy replacement of most Grundfos pump models.
    • Anti-corrosive surface with cataphoresis coating.
    • Ceramic shaft and bearing for long durability.
    • Status indicator and release screw on the front panel.
    • Easy access to the 4 fixing screws.
  • Integrate:
Compatible accessories (to be ordered separately):
  • Quick connection set.
  • Power adapter for connecting Superseal Molex or Superseal Volex connectors (150 mm).
  • Signal cable for SHIM signal (1000 mm).