Contactor CJX93P40A for heat pump compressor
  • Circuit voltage: up to 690V.
  • Network frequency: up to 60Hz.
  • Control coils: voltage of 220V.
  • Operating time: up to 1200 cycles per hour (category AC-3, 380/400V).
  • Durability: up to 10 million switching cycles.
13 in stock
SKU: CJX93P40A Category: Tag: ,
This CJX93P40A Compressor Contactor is designed for a rated current of 40A. When voltage is applied to the control coil, the contactor switches, closing the main contacts. It is important to note that the voltage in the control circuit must be 230V. This contactor is suitable for starting compressors heat pumps with fixed speed. It can also be used as a switch for high-power peripheral equipment, such as circulation pumps, electric heaters and other equipment.