Circulation pump SPM25-6-130A
Model SPM25‐6‐130A
Type: BLDC Inverter Centrifugal Electric Pump
Power supply: AC 230V, 50Hz
Input power: 4-45 W
Current: 0.04~0.65A
Rotation speed range: 1000~4500r/m
Conesiune: 130 mm, DN25
Maximum height: max 6 meters
Water flow: max 3.5 m3/h
Control: NTC+varistor+relay
Protection: IP44
7 in stock (can be backordered)
SKU: SPM25‐6‐130A Category: Tag: , ,
Circulation pump SPM25-6-130A
  • Operating modes:
    • Fixed speed (n-const).
    • Automatic modes:
      • Δp-v (proportional pressure).
      • Δp-c (constant pressure).
      • Signal control PWM from the heat pump controller ALTAL.
      • Water flow measurement with information display on the control panel.image SPM-6 features
      • Water flow control (with sensor).
    • Switching modes is done with a single button on the front panel of the pump.
  • Construction:
    • Universal impeller allows easy replacement of most Grundfos circulation pump models.
    • Anti-corrosive surface with cataphoresis coating.
    • Ceramic shaft and bearing for long durability.
    • Status indicator and release screw on the front panel.
    • Easy access to the 4 fixing screws.
  • Integrate:
Compatible accessories (to be ordered separately):
  • Quick connection set.
  • Power adapter for connecting Superseal Molex or Superseal Volex connectors (150 mm).
  • Signal cable for SHIM signal (1000 mm).