Heat exchanger SAC052-40-45-H
  • Tip: freon-water
  • Material: stainless steel SS316A
  • For heat exchange systems freon-water (condenser).
  • Working pressure: up to 45 bar.
  • Refrigerants: R22, R134, R32, R410 etc.
25 in stock
SKU: SAC052-40-45-H Category: Tag: , , ,
Heat exchanger SAC052-40-45-H with brazed plates
SAC052-40-45-H heat exchanger made of quality stainless steel SS316A is ideal for heat exchange systems of the type freon-waterIt is widely used in equipment heat pumps. Works as a condenser in ground-to-water and air-to-water heat pump systems, with pressures up to 45 bar. Can be used with any type of refrigerant, including high-pressure refrigerant R32, R410.
Advantages of brazed plate heat exchangers SAC052-40-45-H
  • Compact design: saves space during assembly.
  • Easy to install: simple to connect and use.
  • fickle: supports operation with different environments.
  • Minimal maintenance: requires little intervention due to the durability of the construction.
  • reliability: each unit is tested for strength and tightness.
  • Compatibility: easily compatible with other well-known brands.
The ideal choice for heat pumps
Design and operating principle of the welded plate heat exchanger SAC052-40-45-H
  • airtight isolation of the two working environments;
  • efficient heat transfer, based on the principle of countercurrent in adjacent channels.
All key components are made of 316A stainless steel, guaranteeing exceptional resistance to corrosion and durability over time.